NRD Начало
Четвъртък, 19 Септември 2024
Начало Калейдоскоп Общо 19 пълнометражни, 33 късометражни филма и четири сериала кандидатстват за „Златна роза“
5864
Калейдоскоп

Общо 19 пълнометражни, 33 късометражни филма и четири сериала кандидатстват за „Златна роза“

Приключи приемането на заявки за участие в 42-ото издание на фестивала за българско игрално кино „Златна роза“ (19-26 септември, Варна), съобщават от Националния филмов център (НФЦ). Постъпили са 52 кандидатури за селекция в конкурсната програма. Това са 19 пълнометражни, 33 късометражни филма и четири сериала. Селекционна комисия в състав Христо Христозов – кинопрограматор, Мариана Христова и Калина Николова – кинокритици, определена със заповед на директора на НФЦ ще определи финалните заглавия за състезанието

| 12 Юли 2024, 11:03 ч.
Общо 19 пълнометражни, 33 късометражни филма и четири сериала кандидатстват за „Златна роза“
Общо 19 пълнометражни, 33 късометражни филма и четири сериала кандидатстват за „Златна роза“
Снимка © DFA

Приключи приемането на заявки за участие в 42-ото издание на фестивала за българско игрално кино „Златна роза“ (19-26 септември, Варна), съобщават от Националния филмов център (НФЦ).

Изложба по повод 105 години от рождението на Николай Хайтов представя 17 пана със снимки на рисунки по творби и филми на автора.

Експозицията в народното читалище "Алеко Константинов - 1907", в село Марково, община Родопи, бе открита от сина на писателя - Здравец Хайтов, и кмета на селото Десислава Терзиева.

"Изложбите по повод годишнината са три. Идеята е те да пътуват и да бъдат представяни в различни части на Родопите. Това са изложби с плакати по класическите филми и пиеси на Хайтов, дърворезби и илюстрации на ученици, избрани след конкурси на фондация "Памет". Публиката от Смолян, Чепеларе, с. Яврово и Куклен вече се запозна с творбите, предстои те да бъдат представени на още места“, каза Здравец Хайтов.

По думите му творбите на учениците са съвременният прочит на разкази, писани преди повече от 50 години.

През 2017 година фондацият

Изложба "Модата на Българското средновековие" ще бъде открита утре в Историческия музей в Оряхово, каза директорът Евгения Найденова. Експозицията е по проект на музея, финансиран от Обществен дарителски фонд "Участвам-дарявам-променям"- Оряхово и в нея са включени две ушити реплики на средновековни мъжки и женски костюми. Техен автор е д-р Калина Атанасова.

Мъжкият костюм е по запазен стенопис на неизвестен болярин от църквата в с. Станичене (1331-1332). Женската дреха е реплика на облеклото на болярска дъщеря, чийто портрет е запазен в стенопис в църквата при с. Долна Каменица (1323-1330 г.).

Директорът обясни, че посетителите ще могат да разгледат и десет табла със средновековни костюми на различни представители на българското общество от времето на Второто българско царство, също предоставени от д-р Атанасова. Те показват запазени средновековни стенописи

Музикалните фестивали, които от десетилетия привличат стотици хиляди фенове във всички точки на света, постепенно прегръщат "зелената" идея и търсят възможности за намаляване на отпечатъка, който остават върху околната среда. 

Доста амбициозна задача, тъй като много от тези форуми разчитат основно на генератори, работещи с изкопаеми горива за захранване на сцените и съоръженията си. Съвместно проучване на "Грийнър фючър", консултантска компания за устойчивост, и на индустриалния мозъчен тръст "Пауърфул тинкинг" показа, че само за фестивалите във Великобритания се изразходват по над 12 милиона литра дизелово гориво годишно, съобщи Би Би Си.

Освен това публиката, обичайно обитаваща палатки в района, оставя след себе си тонове трудно разградими отпадъци. Транспортът е друг голям източник на вредни емисии - както превозът на музикантите и феновете, така и на стоките,

Бетовен, Моцарт и Брамс звучат в концерт на Нов симфоничен оркестър, който ще се състои на 1 юли в зала „България“, съобщават от оркестъра.

Диригент е Петко Димитров, а солист – Инес Симеонова.

„Крехката, нощна атмосфера на втората част се носи от нежната настойчивост на непрекъснато движещ се акомпанимент от три фигури“, казва Орин Хауърд, музиковед на Филаделфийската филхармония за Концерта за пиано и оркестър в до мажор на Моцарт, който е част от програмата на 1 юли. 

Във възстановеното от Шуман през 1853 г. списание „Нови пътища“ той възкликва, че „това са скрити симфонии“ за камерната музика на съвсем младия Йоханес Брамс. През 1997 г. в размишленията си за търпението, когато се изправиш пред нотния текст, Юлия Христова (основател и президент на Нов с

Документалната изложба „Българският принос в културно-историческото многообразие на обединена Европа“ ще бъде представена в Музея на розата в Казанлък, съобщиха организаторите от Регионалния академичен център в града с координатор инж. Владимир Чучумишев.

Панелната експозиция, която включва 22 постера, е подготвена от Научния архив на Българската академия на науките (БАН), а официалното откриване е на 28 август. 

Изложбата представя документални свидетелства за дейността на българските книжовници и просветители, автобиографични и биографични документи, ръкописи на трудове, дневници, мемоари и спомени на наши учени, държавни, обществени, културни и военни дейци - членове на БАН.

Акцент в експозицията е идеята за обединена Европа.

Включени са документи и фотографии от богатия архив на акад. Иван Шишманов, основател и пръв председател на б

Постъпили са 52 кандидатури за селекция в конкурсната програма. Това са 19 пълнометражни, 33 късометражни филма и четири сериала. Селекционна комисия в състав Христо Христозов – кинопрограматор, Мариана Христова и Калина Николова – кинокритици, определена със заповед на директора на НФЦ ще определи финалните заглавия за състезанието. В края на юли ще бъдат ясни заглавията на филмите, които ще се борят за статуетката на Надя Розева

В журито за пълнометражен филм са Яна Титова – актриса, режисьор и носител на „Златна роза“ за 2024 г. за филма си „Диада“, Стефан Командарев – режисьор и носител на „Златна роза“ за 2024 г. за филма „Уроците на Блага“, Атина Карталу-Адуку (Гърция) – директор на гръцкия национален филмов център, Ада Саломон (Румъния) – продуцент на над 60 филма. След като за първи път работи в областта на маркетинга, тя се насочва към медийни компании през 1993 г. и продуцира първия си филм Asphalt Tango през 1995 г. През 2004 г. създава HiFilm Productions, където работи с режисьори, включително Франко Дзефирели. Захари Карабашлиев е председател на журито.

Журито за късометражен филм и сериали се оглавява от Сабина Петкова – кинокритик, членове са Стефан Ганов – режисьор, носител на „Златна роза“ за късометражен филм за 2024 г. за филма си „Тихо в снега“, и Иван Крал – директор на сръбския национален филмов център.

Лице на тазгодишното издание e Цветана Манева, която през 2024 г. отбелязва своя 80-годишен юбилей.  Автор на визуалната идентичност на фестивала традиционно е Николай Тонков-Бен

Тазгодишното 42-о издание на фестивала се обръща все повече към младите зрители и към разширяване обсега от събития в паралелната програма, които обогатяват фестивалния живот и свободната и неформална комуникация между участници, гости и зрители, коментират от НФЦ. 

Творби за войната в Афганистан или за Малкълм Екс, адаптации на бестселъри, поръчки за жени композитори - операта "Метрополитън" в Ню Йорк включва в програмата си все повече съвременни американски произведения, за да привлече по-млада и мултикултурна публика, предаде АФП.

Своя 139-и сезон 2024-25 г. наскоро обновената "Метрополитън" в сърцето на Манхатън стартира с опера за жена пилот на фона на войната, водена от САЩ в Афганистан от 2001 до 2021 г.

Операта "Grounded" ("Заземена") е поръчана специално от "Метрополитън" на нюйоркската композиторка и носителка на две награди "Тони" Джанин Тезори и е адаптирана по либрето на Джордж Брант.

Канадското мецосопрано Емили Д`Анджело изпълнява главната роля на Джес, жена пилот на изтребител F-16, която след неочаквана бременност е преназначена да командва боен дрон "Рийпър" в Афганистан, но от Невада. 

Години наред се смяташе, че кооперативното движение и кооперациите са отречени, аз се радвам, че не само в България, но и в Европа те имат своя ренесанс. Това каза вицепрезидентът Илияна Йотова при откриването на документална изложба, посветена на 105-годишнината на Националния съюз на трудово-производителните кооперации в България (НС на ТПК), в сградата на Държавна агенция „Архиви“. Изложбата е под патронажа на вицепрезидента.

Особено след тежката икономическа финансова криза през 2008 г., от която смятам, че още не сме се отърсили, те показаха своята жизненост, каза още Йотова. По думите кооперациите имат изключително важна философия – на социалното и солидарността.

В тези години, в които живеем, в един доста объркан свят и нелека ситуация в страната, подбирате изложби сякаш казвате на взимащите решения: „Елате и ги вижте“, защото Държав

Изложбата "Изворът и горното течение на река Дунав" ще бъде представена на 24-и август (събота) в центъра на Русе. Това съобщи Александрина Колева от общинската фондация "Русе - град на свободния дух".

Фотографиите са дело на четиримата колоездачи от приятелска задруга Slow Riders - Велиян Делийски (Русе), Мартин Шивачев (София), Никола Гюрчев (Русе) и Васил Йорданов (Добрич), по време на тяхно пътешествие. То включва маршрута от извора на река Дунав до Виена, Австрия, и е организирано с финансовата подкрепа на общинската фондация "Русе - град на свободния дух". 

Колева припомня, че четиримата велосипедисти са поставили началото на своето пътешествие през месец май тази година. Маршрутът е с дължина 1500 км, като близо 1000 км от тях са по поречието на река Дунав. 

Целта на изложбата е да покаже забележителностите край горното течение на рек

Днес жителите на Берковица отбелязват 174 години от рождението на патриарха на българската литература Иван Вазов.

Представители на сдружение "Народни будители" в града се събраха тази сутрин пред къщата - музей "Иван Вазов". Членовете на сдружението слушаха беседа за Вазов, след което разгледаха изложбата "Величковият род". 

Тази година по повод Вазовите дни в града, които се отбелязват ежегодно около рождения ден на патриарха на българската литература, бяха организирани две културни прояви - Изложба „Величковият род“ и „Уредник за един ден“.

Вазов е живял, работил и творил в Берковица в периода от 7 март 1879 година до 18 септември 1880 година. Като млад, но вече известен поет, Иван Вазов пристига в града, за да поеме поста председател на окръжния съд. По това време той създава едни от най-силните си творби – стихотворенията „На Ком“ и „Малини“, поемата „

Рапърът Травис Скот е арестуван в хотел в Париж, след като се е скарал с охранител, предадоха Асошиейтед прес и АФП, като цитираха френските власти. 

Полиция е била повикана рано тази сутрин в хотел "Джордж Пети", за да задържи мъж "с прякор Травис Скот за насилие срещу бодигард", се посочва в изявление на парижката прокуратура. 

Охранителят на хотела се е намесил в кавга, избухнала между рапъра и неговия личен бодигард, се казва в изявлението. Полицията все още провежда разследване на инцидента.

Травис Скот е в Париж заради Олимпийските игри. Той е наблюдавал победата на САЩ над Сърбия в полуфинала по баскетбол за мъже в четвъртък вечерта, отбелязва Ройтерс.

Рапърът, чието рождено име е Жак Уебстър, има повече от 100 песни в класацията "Хот 100" на "Билборд". Четири негови парчета са оглавили чарта - Sicko Mode, Highest in the Room, The Scott

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Кюстендилската художничка Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“, подредена в Пирговата кула. Показаните снимки ...
Изложбата „Съхранение“ на Надежда Олег Ляхова се удължава
Изложбата „Съхранение“ на Надежда Олег Ляхова се удължава и може да бъде посетена в къща музей „Вера Недкова“ до 15 ноември, обявиха от Националната галерия ...
Арнолд Шварценегер стана доктор хонорис кауза в Берлин
Австрийският културист, актьор и политик Арнолд Шварценегер беше удостоен с почетна докторска титла от частното берлинско училище „Херти“ (Hertie School), предаде ДПА.& ...
Скъпоценни камъни, минерали и фосили
Националният музей „Земята и хората“ ще бъде домакин на XXXII Софийско изложение „Скъпоценни камъни, минерали и фосили“. Събитието ще се проведе от 11 до 13 ...
Цветана Манева е носителят на специалната награда на София за изключителни постижения в областта на културата
Наградите на Столична община за ярки постижения в областта на културата бяха връчени тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Наградата за цялостно творчество бе връч ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
130 музиканти представят Голямата меса на Брукнер
Сто и тридесет музиканти ще представят Голямата меса на Антон Брукнер в зала „България" по повод двеста години от рождението на композитора. Събитието е на 20 септември, съоб ...
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Кюстендилската художничка Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“, подредена в Пирговата кула. Показаните снимки ...
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
В „Медея“ зрителите ще бъдат на самата сцена, докато актьорите играят сред тях. Това информират от Народния театър по повод предстоящите премиерни представления &ndash ...
Фотографии на известни личности, творци и духовници са представени в изложба на Сашо Сарандалиев
Фотографии на японския принц Акишино и принцеса Кико, патриарх Неофит, Милчо Левиев, Антон Дончев и др., са показани в изложбата на Сашо Сарандалиев в Смолян. Експозицията е подре ...
D2, Михаела Филева и Владо Михайлов изпращат лятото с „Парк фест“
От 26 до 29 септември в столичния парк „Студентски“ ще продължи осмото издание на „Парк фест”, съобщават организаторите. Сред хедлайнерите на фестивала са ...
Тикер в 06:00 ч.
Сто и тридесет музиканти ще представят Голямата меса на Антон Брукнер в зала &bd ...
Начало Калейдоскоп
5864
Калейдоскоп

Общо 19 пълнометражни, 33 късометражни филма и четири сериала кандидатстват за „Златна роза“

Постъпили са 52 кандидатури за селекция в конкурсната програма.Това са 19 пълнометражни, 33 късометражни филма и четири сериала.

| 12 Юли 2024, 11:03 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Общо 19 пълнометражни, 33 късометражни филма и четири сериала кандидатстват за „Златна роза“
Общо 19 пълнометражни, 33 късометражни филма и четири сериала кандидатстват за „Златна роза“
Снимка © DFA

Приключи приемането на заявки за участие в 42-ото издание на фестивала за българско игрално кино „Златна роза“ (19-26 септември, Варна), съобщават от Националния филмов център (НФЦ).

Постъпили са 52 кандидатури за селекция в конкурсната програма. Това са 19 пълнометражни, 33 късометражни филма и четири сериала. Селекционна комисия в състав Христо Христозов – кинопрограматор, Мариана Христова и Калина Николова – кинокритици, определена със заповед на директора на НФЦ ще определи финалните заглавия за състезанието. В края на юли ще бъдат ясни заглавията на филмите, които ще се борят за статуетката на Надя Розева

Изложба по повод 105 години от рождението на Николай Хайтов представя 17 пана със снимки на рисунки по творби и филми на автора.

Експозицията в народното читалище "Алеко Константинов - 1907", в село Марково, община Родопи, бе открита от сина на писателя - Здравец Хайтов, и кмета на селото Десислава Терзиева.

"Изложбите по повод годишнината са три. Идеята е те да пътуват и да бъдат представяни в различни части на Родопите. Това са изложби с плакати по класическите филми и пиеси на Хайтов, дърворезби и илюстрации на ученици, избрани след конкурси на фондация "Памет". Публиката от Смолян, Чепеларе, с. Яврово и Куклен вече се запозна с творбите, предстои те да бъдат представени на още места“, каза Здравец Хайтов.

По думите му творбите на учениците са съвременният прочит на разкази, писани преди повече от 50 години.

През 2017 година фондацият

Изложба "Модата на Българското средновековие" ще бъде открита утре в Историческия музей в Оряхово, каза директорът Евгения Найденова. Експозицията е по проект на музея, финансиран от Обществен дарителски фонд "Участвам-дарявам-променям"- Оряхово и в нея са включени две ушити реплики на средновековни мъжки и женски костюми. Техен автор е д-р Калина Атанасова.

Мъжкият костюм е по запазен стенопис на неизвестен болярин от църквата в с. Станичене (1331-1332). Женската дреха е реплика на облеклото на болярска дъщеря, чийто портрет е запазен в стенопис в църквата при с. Долна Каменица (1323-1330 г.).

Директорът обясни, че посетителите ще могат да разгледат и десет табла със средновековни костюми на различни представители на българското общество от времето на Второто българско царство, също предоставени от д-р Атанасова. Те показват запазени средновековни стенописи

Музикалните фестивали, които от десетилетия привличат стотици хиляди фенове във всички точки на света, постепенно прегръщат "зелената" идея и търсят възможности за намаляване на отпечатъка, който остават върху околната среда. 

Доста амбициозна задача, тъй като много от тези форуми разчитат основно на генератори, работещи с изкопаеми горива за захранване на сцените и съоръженията си. Съвместно проучване на "Грийнър фючър", консултантска компания за устойчивост, и на индустриалния мозъчен тръст "Пауърфул тинкинг" показа, че само за фестивалите във Великобритания се изразходват по над 12 милиона литра дизелово гориво годишно, съобщи Би Би Си.

Освен това публиката, обичайно обитаваща палатки в района, оставя след себе си тонове трудно разградими отпадъци. Транспортът е друг голям източник на вредни емисии - както превозът на музикантите и феновете, така и на стоките,

Бетовен, Моцарт и Брамс звучат в концерт на Нов симфоничен оркестър, който ще се състои на 1 юли в зала „България“, съобщават от оркестъра.

Диригент е Петко Димитров, а солист – Инес Симеонова.

„Крехката, нощна атмосфера на втората част се носи от нежната настойчивост на непрекъснато движещ се акомпанимент от три фигури“, казва Орин Хауърд, музиковед на Филаделфийската филхармония за Концерта за пиано и оркестър в до мажор на Моцарт, който е част от програмата на 1 юли. 

Във възстановеното от Шуман през 1853 г. списание „Нови пътища“ той възкликва, че „това са скрити симфонии“ за камерната музика на съвсем младия Йоханес Брамс. През 1997 г. в размишленията си за търпението, когато се изправиш пред нотния текст, Юлия Христова (основател и президент на Нов с

Документалната изложба „Българският принос в културно-историческото многообразие на обединена Европа“ ще бъде представена в Музея на розата в Казанлък, съобщиха организаторите от Регионалния академичен център в града с координатор инж. Владимир Чучумишев.

Панелната експозиция, която включва 22 постера, е подготвена от Научния архив на Българската академия на науките (БАН), а официалното откриване е на 28 август. 

Изложбата представя документални свидетелства за дейността на българските книжовници и просветители, автобиографични и биографични документи, ръкописи на трудове, дневници, мемоари и спомени на наши учени, държавни, обществени, културни и военни дейци - членове на БАН.

Акцент в експозицията е идеята за обединена Европа.

Включени са документи и фотографии от богатия архив на акад. Иван Шишманов, основател и пръв председател на б

В журито за пълнометражен филм са Яна Титова – актриса, режисьор и носител на „Златна роза“ за 2024 г. за филма си „Диада“, Стефан Командарев – режисьор и носител на „Златна роза“ за 2024 г. за филма „Уроците на Блага“, Атина Карталу-Адуку (Гърция) – директор на гръцкия национален филмов център, Ада Саломон (Румъния) – продуцент на над 60 филма. След като за първи път работи в областта на маркетинга, тя се насочва към медийни компании през 1993 г. и продуцира първия си филм Asphalt Tango през 1995 г. През 2004 г. създава HiFilm Productions, където работи с режисьори, включително Франко Дзефирели. Захари Карабашлиев е председател на журито.

Журито за късометражен филм и сериали се оглавява от Сабина Петкова – кинокритик, членове са Стефан Ганов – режисьор, носител на „Златна роза“ за късометражен филм за 2024 г. за филма си „Тихо в снега“, и Иван Крал – директор на сръбския национален филмов център.

Творби за войната в Афганистан или за Малкълм Екс, адаптации на бестселъри, поръчки за жени композитори - операта "Метрополитън" в Ню Йорк включва в програмата си все повече съвременни американски произведения, за да привлече по-млада и мултикултурна публика, предаде АФП.

Своя 139-и сезон 2024-25 г. наскоро обновената "Метрополитън" в сърцето на Манхатън стартира с опера за жена пилот на фона на войната, водена от САЩ в Афганистан от 2001 до 2021 г.

Операта "Grounded" ("Заземена") е поръчана специално от "Метрополитън" на нюйоркската композиторка и носителка на две награди "Тони" Джанин Тезори и е адаптирана по либрето на Джордж Брант.

Канадското мецосопрано Емили Д`Анджело изпълнява главната роля на Джес, жена пилот на изтребител F-16, която след неочаквана бременност е преназначена да командва боен дрон "Рийпър" в Афганистан, но от Невада. 

Години наред се смяташе, че кооперативното движение и кооперациите са отречени, аз се радвам, че не само в България, но и в Европа те имат своя ренесанс. Това каза вицепрезидентът Илияна Йотова при откриването на документална изложба, посветена на 105-годишнината на Националния съюз на трудово-производителните кооперации в България (НС на ТПК), в сградата на Държавна агенция „Архиви“. Изложбата е под патронажа на вицепрезидента.

Особено след тежката икономическа финансова криза през 2008 г., от която смятам, че още не сме се отърсили, те показаха своята жизненост, каза още Йотова. По думите кооперациите имат изключително важна философия – на социалното и солидарността.

В тези години, в които живеем, в един доста объркан свят и нелека ситуация в страната, подбирате изложби сякаш казвате на взимащите решения: „Елате и ги вижте“, защото Държав

Изложбата "Изворът и горното течение на река Дунав" ще бъде представена на 24-и август (събота) в центъра на Русе. Това съобщи Александрина Колева от общинската фондация "Русе - град на свободния дух".

Фотографиите са дело на четиримата колоездачи от приятелска задруга Slow Riders - Велиян Делийски (Русе), Мартин Шивачев (София), Никола Гюрчев (Русе) и Васил Йорданов (Добрич), по време на тяхно пътешествие. То включва маршрута от извора на река Дунав до Виена, Австрия, и е организирано с финансовата подкрепа на общинската фондация "Русе - град на свободния дух". 

Колева припомня, че четиримата велосипедисти са поставили началото на своето пътешествие през месец май тази година. Маршрутът е с дължина 1500 км, като близо 1000 км от тях са по поречието на река Дунав. 

Целта на изложбата е да покаже забележителностите край горното течение на рек

Днес жителите на Берковица отбелязват 174 години от рождението на патриарха на българската литература Иван Вазов.

Представители на сдружение "Народни будители" в града се събраха тази сутрин пред къщата - музей "Иван Вазов". Членовете на сдружението слушаха беседа за Вазов, след което разгледаха изложбата "Величковият род". 

Тази година по повод Вазовите дни в града, които се отбелязват ежегодно около рождения ден на патриарха на българската литература, бяха организирани две културни прояви - Изложба „Величковият род“ и „Уредник за един ден“.

Вазов е живял, работил и творил в Берковица в периода от 7 март 1879 година до 18 септември 1880 година. Като млад, но вече известен поет, Иван Вазов пристига в града, за да поеме поста председател на окръжния съд. По това време той създава едни от най-силните си творби – стихотворенията „На Ком“ и „Малини“, поемата „

Рапърът Травис Скот е арестуван в хотел в Париж, след като се е скарал с охранител, предадоха Асошиейтед прес и АФП, като цитираха френските власти. 

Полиция е била повикана рано тази сутрин в хотел "Джордж Пети", за да задържи мъж "с прякор Травис Скот за насилие срещу бодигард", се посочва в изявление на парижката прокуратура. 

Охранителят на хотела се е намесил в кавга, избухнала между рапъра и неговия личен бодигард, се казва в изявлението. Полицията все още провежда разследване на инцидента.

Травис Скот е в Париж заради Олимпийските игри. Той е наблюдавал победата на САЩ над Сърбия в полуфинала по баскетбол за мъже в четвъртък вечерта, отбелязва Ройтерс.

Рапърът, чието рождено име е Жак Уебстър, има повече от 100 песни в класацията "Хот 100" на "Билборд". Четири негови парчета са оглавили чарта - Sicko Mode, Highest in the Room, The Scott

Лице на тазгодишното издание e Цветана Манева, която през 2024 г. отбелязва своя 80-годишен юбилей.  Автор на визуалната идентичност на фестивала традиционно е Николай Тонков-Бен

Тазгодишното 42-о издание на фестивала се обръща все повече към младите зрители и към разширяване обсега от събития в паралелната програма, които обогатяват фестивалния живот и свободната и неформална комуникация между участници, гости и зрители, коментират от НФЦ. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Изложбата „Съхранение“ на Надежда Олег Ляхова се удължава
Арнолд Шварценегер стана доктор хонорис кауза в Берлин
Скъпоценни камъни, минерали и фосили
Цветана Манева е носителят на специалната награда на София за изключителни постижения в областта на културата
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
130 музиканти представят Голямата меса на Брукнер
Калейдоскоп
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Под прожектора
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.